Wyjazd na Triglav stanowi wspaniały pomysł dla osób, które chciałyby przeżyć prawdziwą przygodę w górach, jednak nie mają czasu na bardzo długi wyjazd. Wejście na Triglav to również okazja do wejścia na jedną z najsławniejszych gór w Europie.
Na Triglavie nie ma konieczności używania czekanów, raków czy też innego zaawansowanego sprzętu alpinistycznego, dlatego Triglav jest wprost idealnym celem dla osób, które są na etapie początków przygody z wyższymi górami niż Tatry. Wyjazd na Triglav to również świetna okazja do przygotowania się przed wyprawami na wyższe szczyty jak np. alpejskie czterotysięczniki czy też kaukaskie pięciotysięczniki.
Dodatkowo wyprawę na Triglav można rozszerzyć o kilkudniową eksplorację okolicznych via ferrat.
Triglav jest najwyższym wierzchołkiem Alp Julijskich, a jednocześnie najwyższym szczytem Słowenii. Właśnie dlatego Triglav możemy zobaczyć na fladze i w herbie Słowenii. Masyw Triglava leży pomiędzy kotliną Velo Polje na południu a doliną Vrata na północy. Od północy masyw Triglava opada w dół liczącą ponad 1000 metrów ścianą. Jej eksploracja miała ważną rolę w historii alpinizmu słoweńskiego. Blisko kopuły szczytowej można wciąż zobaczyć resztki lodowca.
Nazwa Triglav pochodzi ze średniowiecznych słowiańskich wierzeń, według których na szczycie Triglava miał mieszkać Trojan, czyli pogański potężny bóg ziemi, wody i podziemi. Triglav uznano za symbol słowiańskości. W1889 roku Jakob Aljaž, ksiądz z pobliskiej wsi, odkupił wierzchołek góry, aby należał on do Słowenii. Wkrótce później wybudował tam stojącą do dzisiaj okrągłą wieżę z blachy, mającą służyć jako schron przed burzami. Nosi ona nazwę Aljažev stołp. Ksiądz Aljaž był też inicjatorem budowy pod szczytem Triglava schroniska – Triglavskiego Domu, gdzie nocujemy przed wyjściem na szczyt.
Opis
Triglav jest najwyższym szczytem Alp Julijskich. Triglav jest też najwyższym wierzchołkiem Słowenii. Triglav znajduje się w godle i fladze tego kraju. Triglav liczy 2864 metry wysokości. Triglav należy do Korony Europy.
Triglav, podobnie jak całe Alpy Julijskie, do których Triglav należy, jest masywem niezwykle widokowym. Już widziany z dołu masyw Triglava robi wrażenie: ponad głęboko wciętymi dolinami strzeliście wznoszą się białe skały masywu Triglava, ozdobione w niższych partiach bogatą zielenią. Z wyższych partii masywu Triglava możemy natomiast podziwiać szeroką panoramę strzelistych szczytów oraz leżące głęboko poniżej przepaścistych zboczy Triglava doliny.
Wejście na Triglav jedną z najprostszych dróg to trudny i eksponowany trekking z elementami via ferraty. Są też na Triglavie bardziej wymagające trasy, prowadzące na szczyt Triglava lub do schronisk na zboczach Triglava trudniejszymi via ferratami, gdzie wymagana jest nie tylko sprawność i siła fizyczna, ale też posiadanie liny i umiejętność asekurowania się za jej pomocą w eksponowanym terenie, jakiego na Triglavie nie brakuje.
Najłatwiej jest zdobyć Triglav jedną z dwóch tras: drogą na Triglav od doliny Vrata z miejscowości Mojstrana lub drogą na Triglav od doliny Zadnjicy i miejscowości Trenta. Obydwie te trasy na Triglav dostępne są dla górskiego turysty nie będącego wspinaczem, choć jednocześnie mającego obeznanie w asekuracji w terenie via ferratowym.
Grupa
Czas
Góry
Aktywność
Zespoły
Cena
Kraj
Poziom
Program wyjazdu
- Dzień 1 – dojazd własny do miejscowości Trenta w Słowenii. Ewentualnie dla chętnych możliwy wspólny dojazd z prowadzącym wyprawę (wyjazd wieczorem z Krakowa). Spotkanie na parkingu u podnóża Triglava od strony Trenta w nocy z 1 na 2 dzień.
- Dzień 2 –aklimatyzacja – podejście do schroniska Triglavski Dom. Nocleg w schronisku.
- Dzień 3 – wejście na Triglav oraz Mały Triglav i zejście na parking ew. do schroniska. Nocleg w Kranjskiej Gorze ew. w schronisku.
- Dzień 4 – ew. zejście z gór, powrót do domów.
Możliwość rozszerzenia wyjazdu o dodatkowe 2-3 dni i przejście w tym czasie najbardziej interesujących Via Ferrat w okolicy.
Cena wyjazdu zawiera
- opiekę 1 lidera BluEmu na maksymalnie 5 uczestników
- 2 noclegi w schronisku Triglavski Dom
- wyżywienie podczas trwania wyjazdu: śniadania i obiadokolacje przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę (w tym sprzęt do gotowania oraz gaz). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
- ubezpieczenie KL i NNW (na czas działalności górskiej obejmuje ono sporty wysokiego ryzyka)
- składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Cena wyjazdu nie zawiera
- dojazdu do Trenta i z powrotem (istnieje możliwość zabrania się z prowadzącym wyjazd)
- dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych
Sprzęt
Galeria
Termin
Zapisz się
Triglav jest najwyższym szczytem Słowenii. Triglav jest też symbolem tego kraju, dlatego sylwetka Triglava znajduje się w godle Słowenii, a także Triglav widoczny jest na fladze Słowenii. Triglav ma wysokość 2864 m n.p.m. Triglav jest też najwyższym wierzchołkiem Alp Julijskich.
Triglav jako najwyższa góra w regionie obecny był w wielu legendach i mitach ludów, żyjących niegdyś u podnóża Triglava. Na Triglavie miał mieć swoją siedzibę potężny bóg Trojan. Bóstwo zamieszkujące Triglav rządzić miało światem ziemi, wody oraz podziemi. Triglav odegrał istotną rolę także w późniejszej historii i życiu społecznym ludzi mieszkających u stóp Triglava. Triglav odegrał istotną rolę w tworzeniu się słoweńskiej tożsamości narodowej. Triglav stał się także symbolem Słowenii. Triglav uznano za symbol słowiańskości tego narodu. Pod koniec XIX wieku miejscowy ksiądz Jakob Aljaž odkupił szczyt Triglava od prywatnych właścicieli po to, aby przekazać Triglav narodowi słoweńskiemu. Dzięki temu Triglav znalazł się w rękach Słoweńców.
Fot. Aleksandra Dzik
Fot. Aleksandra Dzik
Ksiądz Aljaž był też inicjatorem wybudowania na zboczach Triglava schroniska Triglavski Dom na Kredarici, które znacznie ułatwia wejście na Triglav i sprawia, że wspinaczki na Triglav są bezpieczniejsze. Ksiądz Aljaž wybudował też na szczycie Triglava cylindryczny schron metalowy Aljažev Stołp, w którym może się schronić jedna osoba. Miało to być schron przeciw burzom często występującym na Triglavie. W metalowym schronie lepiej jednak nie przeczekiwać burzy na szczycie Triglava, tylko wycofać się z wspinaczki na Triglav zanim jeszcze burza nadejdzie.
Rejon Triglava, jak i całe Alpy Julijskie, jest niezwykły pod względem krajobrazowym. Strzeliste ściany Triglava wyglądają niesamowicie z dołu. Z kolei ze szczytu Triglava, jak i z trasy na Triglav, roztaczają się niezwykłe widoki na góry otaczające Triglav oraz głęboko wcięte doliny u stóp Triglava.
Triglav jest też atrakcyjnym celem turystycznym. Na Triglav wiedzie wiele tras. Dwie spośród dróg na Triglav są najłatwiejsze i mają charakter trekkingu z elementami łatwej via ferraty. Jest to trasa na Triglav z doliny Vrata z miejscowości Mojstrana oraz trasa na Triglav a doliny Zadnjicy z miejscowości Trenta u podnóży Triglava. Wejście na Triglav jedną z tych dróg to idealna propozycja dla tych turystów, którzy wędrowali już np. po Tatrach i szukają dla siebie wyzwań w górach nieco wyższych i nieco trudniejszych, takich właśnie jak Triglav, po to, aby przygotować się i zdobyć doświadczenie zanim zaczną mierzyć się z trudniejszymi niż Triglav celami takimi jak np. alpejskie czterotysięczniki.
Wejście jednym z łatwiejszych szlaków na Triglav może być też sprawdzianem dla osób, rozpoczynających swoją przygodę z via ferratami. Na Triglavie odcinki via ferratowe przewijają się przez całą trasę, najwięcej jest ich w górnych partiach Triglava. Wejście na szczyt Triglava to via ferratą nie przekraczające poziomu trudności B. Wejście na Triglav jest więc świetną okazją do sprawdzenia jak radzimy sobie na eksponowanej trasie trekkingowej oraz czy via ferraty to coś dla nas.
Fot. Aleksandra Dzik
Fot. Aleksandra Dzik
Triglav ma jednak także coś do zaoferowania osobom bardziej doświadczonym. Istnieje też wiele trudniejszych tras na Triglav. Są to via ferraty o różnym stopniu trudności. Triglav jest góra wysoką, dlatego via ferraty na Triglav są dosyć długie. Triglav szczególnie w dolnych partiach porośnięty jest bujną roślinnością. Dlatego skały na Triglavie bywają zarośnięte. Dlatego na via ferraty na Triglavie powinniśmy wybierać się gdy jest sucho. Podczas deszczy na via ferratach na Triglavie istnieje ryzyko poślizgnięcia się. Nawet przy dobrej pogodzie na via ferraty na Triglavie powinniśmy zabrać nie tylko uprząż na Triglav, kask na Triglav, lonżę via ferratą na Triglav oraz taśmę i karabinek, ale oprócz tego także linę wspinaczkową na Triglav. Może ona okazać się potrzebna do asekuracji podczas wejścia via ferratą na Triglav.
Pod Triglav dojechać możemy z Polski, jak i z innych krajów Europy, stosunkowo szybko. Triglav leży tuż przy granicy austriackiej. Dlatego możemy szybko i wygodnie dojechać pod Triglav samochodem dzięki dobrym autostradom. Większym miasteczkiem, w którym możemy zrobić zakupy przed wyjściem na Triglav lub zanocować przed wyjściem na Triglav, jest Kranjska Gora.
Chcąc wejść na Triglav jedną z łatwiejszych tras musimy się udać do miejscowości Mojstrana – jeśli chcemy wchodzić na Triglav doliną Vrata – lub do miejscowości Trenta, jeżeli interesuje nas trasa przez dolinę Zadnjicy. Trasa na Triglav dolina Vrata prowadzi u podnóża majestatycznej ściany Triglava, na której wytyczono wiele dróg wspinaczkowych. Minusem trasy na Triglav od Mojstrany jest bardzo długie podejście doliną. Z kolei trasa na Triglav od strony Trenty startuje z głębokiej doliny, również otoczonej widokowymi ścianami Triglava, natomiast na tej drodze szybciej zyskujemy wysokość. Idąc na Triglav od doliny Zadnjicy musimy przed dojściem do schroniska przetrawersować zbocze Triglava skalną ścieżką. Już na tym pierwszym, generalnie trekkingowym etapie wędrówki na Triglav, pojawiają się sztuczne ułatwienia. Przy złych warunkach pogodowych już na tym etapie podejścia na Triglav może się okazać potrzebne użycie lonży via ferrata na Triglav, kasku na Triglav, uprzęży na Triglav oraz raczków turystycznych na Triglav. Zimą zdecydowanie nawet na tym odcinku wspinaczki na Triglav powinniśmy być wyposażeni także w linę na Triglav oraz raki na Triglav.
Fot. Aleksandra Dzik
Fot. Aleksandra Dzik
Obydwie trasy na Triglav spotykają się przy schronisku Triglavski Dom na Kredarici na wysokości ok. 2500 metrów u stóp wierzchołka Triglava. Niektórzy wchodzą na Triglav bez noclegu. Należy jednak pamiętać, że wejście na Triglav w jeden dzień to dobre wyzwanie dla osób wysportowanych oraz mających doświadczenie w poruszaniu się w eksponowanym terenie oraz na via ferratach. Osoby poruszające się zbyt wolno mogą nie zdążyć pokonać trasy na Triglav w obie strony przed zmierzchem. Wejście na Triglav w jeden dzień wymaga też dobrej pogody i długiego dnia. Ponadto aby wejść na Triglav w jeden dzień musimy być wyspani. Jednodniowa wspinaczka na Triglav bezpośrednio po całonocnej podróży samochodem z Polski nawet dla osoby wysportowanej nie będzie ani przyjemna ani bezpieczna.
Dlatego osoby początkujące powinny zdecydować się na nocleg na Triglavie w schronisku Triglavski Dom. Jest to bardzo widokowe miejsce u stóp szczytu Triglava, skąd warto podziwiać zachód słońca na Triglavie oraz wschód słońca na Triglavie.
Z Triglavskiego Domu na szczyt Triglava wiedzie via ferratą o trudności około B. Na tym odcinku już nawet przy bardzo dobrych warunkach będzie nam potrzebna uprząż na Triglav, lonża via ferratą na Triglav, kask na Triglav, a także taśma i karabinek. Via ferratą na Triglav nie jest trudna, pokonanie jej przez doświadczoną osobę bez korków i w dobrych warunkach zajmuje nieco ponad godzinę. Należy jednak pamiętać, że przy dobrej pogodzie na Triglav wchodzi mnóstwo ludzi, trzeba więc liczyć się z korkami na Triglavie. Z kolei przy złej pogodzie, choć turystów na Triglavie jest mniej, to konieczna jest większa ostrożność oraz asekuracja podczas wejścia na Triglav. Raczej więc pójdziemy na Triglav dłużej niż mówią drogowskazy.
Trasa na Triglav wiedzie przez Mały Triglav na Wielki Triglav. Na całym odcinku droga na Triglav prowadzi granią. Trasa na Triglav jest dobrze ubezpieczona. Po zdobyciu szczytu Triglava możemy wrócić tą samą trasą przez Mały Triglav do Triglavskiego Domu, albo, jeśli nie zostawiliśmy w schronisku żadnego sprzętu, możemy zejść via ferratą z drugiej strony Triglava. Należy pamiętać, aby nie wchodzić na Triglav w czasie burzy lub gdy burza zbliża się w kierunku Triglava. Każda z dróg na szczyt Triglava jest ubezpieczona żelaznymi elementami, dlatego podczas burzy nie ma którędy bezpiecznie wycofać się z Triglava.
Kiedy już zejdziemy z Triglava możemy udać się na via ferraty w rejonie Triglava. Na via ferratach w okolicy Triglava można spędzić kilka dni, eksplorując coraz to nowe trasy i rejony. Można też po zejściu z Triglava udać się na zwiedzanie okolic Triglava, jak np. zamek i jezioro Bled, będące symbolami Słowenii. Leżą one niedaleko Triglava.
Fot. Aleksandra Dzik